88310688 (9821+)

جدیدترین مقالات

پنجمین همایش آموزشی و توانبخشی اتیسم به همت مرکز علمی کاربردی آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک در آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آسایشگاه خیریه کهریزک البرز : پنجمین همایش آموزشی و توانبخشی اتیسم به همت مرکز علمی کاربردی آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک با حضور جمعی از کارشناسان حوزه اتیسم، خانواده های دارای فرزند اتیسم و جمعی از مدیران مربوطه در سالن آمفی تئاتر آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز برگزار شد.

 روز جهانی آگاه سازی اتیسم روز دوم آوریل هر سال است که به عنوان یک روز جهانی به رسمیت شناخته ‌شده و هدف آن یادآوری و ترغیب کردن‌ِ کشورهای عضو در سازمان ملل متحد در جهت افزایش آگاهی در مورد افراد مبتلا به اختلال اتیسم (ASD) در سراسر جهان است.

دکتر افشین وجدانی مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک البرز ضمن خیر مقدم و قدردانی از همه خیرین و فعالان حوزۀ اتیسم از تیم توانبخشی و آموزشی این مرکز و کارشناسان حاضر در این همایش تشکر کرد و درخصوص استراتژی شرایط نگهداری مددجویان درسه حوزه Home care، day care، و مراقبت شبانه روزی این مرکز توضیحاتی دادند و توسعه بخش (Home care) مراقبت درمنزل را با توجه به هزینه کمتر و آرامش  بیشتر برای مددجویان خواستارشدند و از همه مسئولین این مرکز که خالصانه فعالیت می کنند قدردانی کرد.

دکتر وجدانی در ادامه دسته بندی کودکان اتیسم درحوزه روان شناسی را به سه طیف تقسیم کرد و افزود سطوح اول و دوم با آموزش و حمایت والدین زندگی عادی تری را نسبت به سطوح سوم طی می کنند و طیف ضعیف تر در یادگیری با بستری و مراقبت های شبانه روزی در این مرکز نگهداری می شوند .وی همچنین همه خانواده های دارای فرزند اتیسم را به صبروشکیبایی برای آموزش و نگهداری ازکودکان دعوت کرد و افزود: مربیان متخصص، روان شناسان، کارشناسان ورزش در مرکز شبانه روزی و روزانه آسایشگاه پذیرای کودکان اتیسم هستند

"بناء" مسئول مرکز آموزش و توانبخشی روزانه کودکان اتیسم گفت : افراد مبتلا به اختلال طیف اتیسم و خانواده‌های آن‌ها تا پیش از این نیز، در اغلب کشور ها با نابرابری هایی روبرو بوده اند. امسال با شعار جهانی «آموزش فراگیر باکیفیت برای همه» باید باور داشته باشیم که کودکان و خانواده های داری کودک اتیسم مانند سایر افراد، حق زندگی کردن دارند.

مسئول مرکز آموزش و توانبخشی روزانه اتیسم افزود: سعی شد در این ماه که ماه جهانی آگاه سازی اتیسم است برنامه هایی تدارک ببینیم تا مردم بیشتر با این اختلال آشنا شوند. با توجه به شیوع روزافزون این اختلال و نیاز به حمایت از خانواده‌های آنان، سازمان‌های مختلفی از جمله بهزیستی در تلاش هستند تا بتوانند امکاناتی را برای تمام افراد این طیف فراهم کنند به همین منظور مرکز آموزش و توانبخشی روزانه اتیسم آسایشگاه خیریه کهریزک با همکاری سایر مراکز روزانه اتیسم شهر کرج به صورت هماهنگ برنامه ای را در سه جایگاه(پارک هامون/ میدان مدنی و بیمارستان امام علی) به صورت همزمان جهت آگاه سازی افراد جامعه در خصوص اختلال طیف اتیسم برگزار کردند.

وی افزود: امید است در سال 1401 بتوانیم با تغییر رویکرد‌ها و روش‌ها در ارائه خدمات به این قشر آسیب پذیر و با حمایت نهاد‌های متولی، هرچه سریعتر برای ایجاد فرصت‌های برابر، ارتقاء و متناسب سازی خدمات توانبخشی و آموزشی با شرایط موجود، انتقال از کودکی به دوران بزرگسالی و اشتغال افراد مبتلا به اختلال طیف اتیسم و سایر گروه‌های با نیاز‌های ویژه قدم برداریم.

برنامه هایی نظیر پرزنت های علمی و آموزشی توسط کارشناسان این حوزه، اجرای موسیقی با کیبورد توسط کودک مبتلا به اتیسم، اجرای ویژه برنامه ای توسط کودکان اتیسم و آموزش نحوه برخورد با کودکان اتیسم از مهم‌ترین بخش‌های پنجمین همایش آموزشی و توانبخشی اتیسم بود