88310688 (9821+)

جدیدترین مقالات

آموزش شناخت اصول ارگونومی( تناسب بین انسان و کار ) با حضور مهندس تارا ارجمندی مدرس این دوره، در دستور کار جمع دیگری از کارکنان آسایشگاه خیریه کهریزک تهران قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک ؛ در سومین دوره آموزشی آشنایی با اصول ارگونومی، جمع دیگری از کارکنان واحدهای مختلف آسایشگاه گردهم آمدند تا در نشستی سه ساعته، به فراگیری رعایت این اصول از زبان مهندس تارا ارجمندی مدرس اعزامی از وزارت صنایع بپردازند.

مهندس زینب اکبری کارشناس بهداشت حرفه ای آسایشگاه، با تعریفی جامع از اهمیت آشنایی با ارگونومی به خبرنگار کهریزک گفت: هرگونه آسیب بافتی به سیستم عضلانی _ اسکلتی و اعصاب که باعث مختل شدن عملکرد آنها می شود، عوارض جبران ناپذیری دارد که برای پیشگیری از این گونه موارد، باید یکایک کارکنان با اصول تدریس شده آشنایی کامل داشته باشند.

وی اضافه کرد: هر حرفه اي می تواند مشکلات خاص خود را داشته باشد، بنابراین می بایست برای کاهش دردهای اسکلتی و عضلانی افراد،اقدامات لازم به عمل آید.

اکبری آسیب به نیروهای انسانی ماهر و فعال در حوزه های مختلف در صورت عدم آشنایی با اصول ارگونومی را مورد اشاره قرار داد و افزود: علاوه بر اینکه افراد دچار مشکلات عدیده ای خواهند شد، از دست رفتن زمان کار و افزایش هزینه‌های درمان و نیز سازمان را به دنبال خواهد داشت.

وی با نگاهی به حرفه پرستاری در آسایشگاه نیز گفت: به عنوان مثال، حرفه پرستاری به دلیل ماهیت کاری که دارد، افراد مستعد انواع آسیب های گرفتگی عضلانی، تاندون ها، آسیب به مچ و گردن هستند که با آشنایی کامل اصول ارگونومی، می توان از بسیاری از این آسیب ها پیشگیری کرد.

مهندس اکبری خاطرنشان کرد: مطابق آمار سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۱۶۰ میلیون نفر در دنیا دچار مشکلات ناشی از کار هستند که ۳۷ درصد آن مربوط به کمردرد می شود، ضمن آنکه اصولأ همه افراد فوق امکان تجربه دردهای اسکلتی و عصبی را دارند، بنابراین شناخت اصول ارگونومی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

مسئول بهداشت حرفه ای آسایشگاه خیریه کهریزک در پایان تأکید کرد: اصول ارگونومی صرفآ به محل کار خلاصه نمی شود، بلکه همه افراد همه روزه که از خواب بیدار می شوند تا لحظه خواب و حتی پس از آن، باید اصول خودمراقبتی و انواع آسیب های ناشی از عدم آگاهی از زندگی سالم را بشناسند.