88310688 (9821+)

 

زنده یاد دکترمحمدرضا حکیم زاده انسان بزرگی بود که با تلاش شبانه روزی توانست خیریه کهریزک را پایه گذاری نماید. او كه بطور يقين يكي از انسان هاي نابغه عصر خويش بوده ،در خاطرات خود انگیزه احداث و خدمت رايگان به نيازمندان معلول و سالمند را چنین بیان می کند:
در سال 1350 و 1351 رئيس بيمارستان فيروزآبادي بودم . بخوبي به خاطر دارم كه موقع خروج از بيمارستان نزديك درب خروجي اغلب چند بيمار مفلوك ، معلول يا پير و فرسوده را در حالت خوابيده مي ديدم و با آن كه رئيس بيمارستان بودم ، قادر نبودم به طريقي اعمال نفوذ كنم و دستور بستري شدن آنان را بدهم . اگر هم دستور مي دادم پزشكان به دلايل قانع كننده از پذيرفتن آنان خودداري مي كردند و حق هم داشتند زيرا آن افراد نه قابل درمان بودند، نه بيمارستان قادر بود براي زمان طولاني آنان را بستري و تخت بيمارستان را اشغال نمايد.
من از ديدن اين وضع بدبختي معلولان و بيماران غير قابل درمان، زجر مي كشيدم. قصد داشتم هرطور شده کمکشان کنم. بدون توجه به جوانب كار، تصمیم گرفتم با توکل به ايزد توانا ، بيمارستانِ مرحوم امين الدوله كه با هزينه مرحومه بانو فخرالدوله از بزرگ بانوان نيكوكار در منطقه كهريزك داير شده بود و به دلايلي سال ها درب آن بسته مانده بود را مورد استفاده قرار دهم .
دو و سه نفر معلول كه پناهي نداشتند را در آن جا بستري كردم و هدفم اين بود كه به لطف پروردگار و كمك نيكوكاران، اين بيچارگان در آن جا بخوابند و تا زمانيكه زنده هستند تا حدّ امكان و توان از آن ها پذيرايي شود. اين كار را هم كردم . از آن جائيكه پشتيبان كارهاي نيك در مرحله اول خداي بزرگ است، او كمك كرد. نمي دانم چگونه افرادي را به ياري فرستاد و هسته اوليه هيأت مؤسس تشكيل شد ، به خواست خداوند متعال و همت بانيان خيرانديش فعاليت آغاز و خدمت رسانی شکل تازه ایی بخود گرفت.
((وقتي او بخواهد، او بدهد- كسی نتواند بستاند ان شاءاله))
پس از مدتي با توجه به محدوديت محل اسكان در تاريخ 1352/5/2 مصادف با روز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س)، در زمینی به مساحت 28000 مترمربع - اهدائي مرحوم حاج حسن محمدي- آسايشگاه سالمندان كار ساخت و ساز را شروع کرد...

امروزه آسایشگاه خیریه کهریزک با وسعت حدود 420.000 متر مربع زمين و 180.000 مترمربع زیر بنا با احداث بناهاي زيبا برای معلولان و سالمندان با كاربري هاي مختلفی نظیر: كارگاه ها، فيزيوتراپي، ساختمان بيماران ام.اس، کتابخانه ،سالن ورزشي، فضاي سبز مطلوب و آب نما و... در خدمت مددجويان عزيز مي باشد.

درپی نیاز جامعه و رشد روز افزون جمعیت شهری ، با همت خیّرین و نیکوکاران، در سال 1380 کلنگ احداث آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز با تکیه برآخرین دستاوردهای علمی ، پزشکی و تجربه جامعه نگر مبتنی بر خدمات توانبخشی همچنین بر پایه دانش کسب شده در موسسه مادر (آسایشگاه خیریه کهریزک استان تهران) در زمینی به مساحت 80000 مترمربع و 60000 مترمربع زیر بنا ، در 7 مجموعه تخصصی بر زمین زده شد.
امروزه در آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز و در ساختمان هایی زیبا و به صورت کاملاً تخصصی، سالمندان، معلولین، بیماران ام اس، کودکان معلول ذهنی و کودکان اختلال اتیسم، به صورت شبنه روزی و روزانه نگهداری می شوند.
بسياري از بناهاي موجود با نام و تأمين هزينه بانيان آن احداث شده است.
(و هذا من فضل ربي)