88310688 (9821+)

جدیدترین مقالات

افزایش کیفیت زندگی، مدیریت مراقبت و ارتباطات موثر در سالمندان، مباحثی بود که در همایش یک روزه مرکز علمی کاربردی کهریزک به آن پرداخته شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک؛ با حضور کارشناسان توانبخشی و مسئولین فنی مراکز نگهداری حوزه شهرستان ری در کنار کارشناسان پرستاری و توانبخشی آسایشگاه خیریه کهریزک، همایش یک روزه بهبود کیفیت زندگی سالمندان در مرکز علمی کاربردی کهریزک برگزار شد.

در این همایش دکتر شیما رییسی استاد دانشگاه و متخصص طب سالمندی با نگاهی به افزایش کیفیت زندگی در سالمندان، گفت : با افزایش میانگین سنی و امید به زندگی، وضعیت سلامتی یا کیفیت زندگی اهمیت دوچندان می یابد. چرا که افزایش طول عمر در شرایطی ارزشمند است که با بیشترین میزان ممکن عملکرد فیزیکی و شناختی همراهی داشته باشد.

دکتر رییسی افزود : داشتن یک برنامه منظم فعالیت بدنی، پیروی از برنامه غذایی سالم، خواب کافی و با کیفیت، مدیریت استرس، فعال نگاه داشتن مغز، حضور در فعالیتهای اجتماعی، انجام غربالگری پزشکی و کنترل بیماریهای زمینه ای از جمله اقداماتی است که به ما کمک می‌کند با افزایش سن، سطح سلامتی و کیفیت زندگی بالاتری داشته باشیم. سالمندی موفق، هدفی دست یافتنی است اگر خود را برای آن آماده کنیم.

علی رضا معماری کارشناس ارشد پرستاری، مدیریت مراقبت از سالمندان را اینگونه تشریح کرد : در این مقوله، هدف تعیین دستورالعمل ها و روش های اجرایی در زمینه تمامی فرایند های مراقبتی و بهداشتی سالمندان است.

معماری خاطر نشان کرد : با چک لیست ها، مشکلات مختلف شناسایی و اقدامات اصلاحی انجام می پذیرد و این رویه آنقدر تکرار می شود تا وضعیت مطلوب حاصل شود.

سمانه رشیدی کارشناس ارشد روانشناسی نیز ارتباطات موثر با سالمندان را مورد واکاوی قرار داد و گفت : با افزایش سن، بسیاری از اندام های سالمندان از جمله وضعیت شنوایی آنان نیز کیفیت اولیه خود را از دست می دهد. بنابراین علاوه بر اینکه باید به حرف های سالمندان گوش کنیم، با صدای بلند پاسخگوی آنان باشیم.

وی ارتباط و محیط مناسب برای زندگی سالمندان را هم مورد اشاره و توجه قرار داد و گفت : رفع نیازهای مختلف و توجه به خواسته های آنان، توصیه مکرر به حرکت های بدنی و ارتباط با ایما و اشاره می تواند از عوامل مهم و تأثیرگذار در باقی ماندن سالمندان در اجتماع و برخورداری از زندگی سالم باشد.

در پایان ، پنل پرسش و پاسخ میان کارشناسان مرکز علمی کاربردی کهریزک و شرکت کنندگان در این همایش تخصصی برگزار شد.