88310688 (9821+)

جدیدترین مقالات

 

سمپوزیوم تخصصی « جایگاه رسانه در تغییر سبک زندگی سالمندان » به همت مرکز علمی کاربردی کهریزک و با حضور اساتید علوم ارتباطات و رسانه در آسایشگاه خیریه کهریزک تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک ؛ دکتر نحوی نژاد قائم مقام مرکز علمی کاربردی کهریزک در سخنانی اظهار داشت: برای رسیدن به دوران سالمندی سالم، بایستی با توجه به علم سالمندشناسی و طب سالمندی در کشور ما همپای جوامع دیگر، آموزش روش زندگی درست در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: امروزه دنیا مرزهای امید به زندگی را درنوردیده، با توجه به وضعیت اقتصادی نامطلوبی که در جهان و نیز کشور ما حاکم است و فرزند آوری هم به حداقل رسیده، این دو مقوله دست به دست همدیگر می دهند تا درصد سالمندی با شیب تند افزایش یافته، اگر برای این وضعیت برنامه ای نداشته باشیم، در آینده نزدیک با چالش های متعددی روبرو خواهیم شد.

دکتر محمد مهدی فرقانی استاد علوم ارتباطات و عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تأکید بر اینکه رسانه ها باید دو کار موازی را در ارتباط با سالمندان که مسئله جامعه ما هم درون آن قرار دارد، انجام دهند، گفت: یکی از این برنامه‌ها تقویت فرهنگ احترام به سالمندان و مراقبت از آنها در بین اعضای خانواده است و دومین مورد معرفی چنین مراکزی به عموم مردم و بخش های دولتی است، به گونه ای که شاهد افزایش مشارکت در نگهداری و کمک به سالمندان از جانب اقشار مختلف باشیم.

وی با مقایسه رسانه در گذشته و حال حاضر در ارتباط با موضوع سالمندان هم گفت : به نظر می رسد غلبه فضای سیاسی در رسانه ها باعث شده کمتر به مسائل اجتماعی پرداخته شود، اما باید توجه داشته باشیم در قیاس با گذشته، شناخت، آگاهی و دانش بیشتری در این زمینه ایجاد شده که توجهات افزون تری را می طلبد.

دکتر علی رضا خسروی مدرس دانشکده خبر در بخش دیگری از این همایش، اظهار داشت: در فضای رسانه‌ای نسبت به گذشته، موضوع سالمندی و توجه کافی به این موضوع مورد غفلت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه نرخ ازدواج و فرزند آوری در دنیا کم شده و در این شرایط بالطبع نرخ سالمندی افزایش می یابد، گفت: در حوزه رسانه و ارتباطات، هم باید رسانه و هم مخاطب محتوا را بشناسیم. سالمندان زن و مرد از نظر نیازها، آستانه تحمل و حوصله و نگرش با هم تفاوت های زیادی دارند که در فضای رسانه‌ای کشور زیاد به این موضوع توجه نشده است.

در پایان این نشست تخصصی، از پیشکسوتان عرصه رسانه و هنرمندان تئاتر توسط مسئولین آسایشگاه خیریه کهریزک و مرکز علمی کاربردی تجلیل شد.