88310688 (9821+)

خدمات عمده آسايشگاه شامل قسمت هاي زير است:
1_آشپزخانه صنعتي و بخش تكميلي
مساحت: 1800 مترمربع
سال بهره برداري: 1368
سال توسعه: 1383
تعداد 40 نفر پرسنل موظف اين واحد زير نظر متخصصان تغذيه روزانه دو وعده غذاي گرم و يك وعده غذاي سرد مورد نياز بيش از 2700 نفر را فراهم مي نمايند.
علاوه بر غذا هاي روزانه رژيم هاي مختلف ارائه شده و از نظر نوع و شكل مواد غذايي، متناسب با نياز و توان استفاده و بلع، در اختيار مددجويان قرار داده مي شود.

2_سردخانه صنعتي
به همت فردي نيكوكار 2 دستگاه سردخانه 20 تني در سال 1360 و توسط نيكوكار ديگري 2 دستگاه سردخانه 40 تني زير صفر و بالای صفر در سال 1368 ساخته شده است كه براي نگهداري گوشت هاي قرباني اهدايي ، ذخیره سازی، حفظ و انجماد دیگر مواد غذایی مورد استفاده قرار مي گيرد.

3_رختشويخانه صنعتی
مساحت: 1150 متر مربع
سال تأسيس: 1369
سال بهره برداري: 1374

اين واحد با 29 دستگاه ماشين هاي اتوماتيك شوينده و خشك كن و اتوي بخار اهدايي نيكوكاران تجهيز شده است. با توجه به اينكه بيش از 60 درصد مددجويان اين مركز مشكل عدم كنترل ادرار و مدفوع داشته و در طول روز چندين بار لباس ها و ملافه هاي آنان تعويض مي شود، اين واحد به صورت ويژه فعاليت مي نمايد بديهي است بخش جداگانه اي نيز براي شستشوي لباس هاي بيماران عفوني اختصاص يافته است. لازم به ذكر است كه روزانه 2000تخته ملحفه، 1500 تكه لباس به همراه ديگر وسايل پارچه اي شستشو و حداقل 1800عدد پوشينه يكبار مصرف استفاده مي شود.

زیبا سازی و فضای سبز:
این واحد مسئولیت زیباسازی، ایجاد محیطی شاداب و تلطیف مناظر و پاکسازی فضاهای باز مجموعه 42 هکتاری آسایشگاه را بر عهده دارد.
هزینه تمامی خدمات و تجهیزات باغبانی شامل: ساخت آب‎نماها، درختکاری، گل‎کاری، چمن‎کاری و… توسط بانیان خیّر تأمین می‎شود. با توجه به شرایط آب و هوایی خاص و دشوار منطقه انتخاب نوع گیاهان و پرورش آنها بسیار مهم است و اینک آسایشگاه دارای فضای سبز و سرشار از گل های رنگارنگ و درختان زیبای تزئینی است.

فعاليت هاي عمده این بخش:
– طراحی، اجرا و نگهداری فضای سبز و زیبا سازی مجموعه:
در طراحی فضای سبز علاوه بر در نظر گرفتن شرایط خاص اقلیمی در انتخاب گیاهان، به ویژگیهای مددجویان توجه شده است. برای مثال به منظور بهره‎مندی مددجویان روشندل با تحریک سایر حواس آنها از جمله شنوایی سعی می شودکه این عزیزان نیز از شادابی محیط استفاده نمایند. استفاده از گیاهان با رایحه خوش  و صدای آب نماها و پرندگان از جمله این تسهیلات می باشد.
– تولید گل و گیاه مورد نیاز بخش ها: به این منظور گلخانه هایی به متراژ 742 مترمربع احداث شده است و در کنار تأمین گل و گیاه مرکز، مازاد تولید به نفع آسایشگاه به فروش می‎رسد.

ج: تولید محصولات کشاورزی:
به همت بانوان نیکوکار و با هدف کاردرمانی ،طرح کاشت و برداشت و فرآوری از محصولات کشاورزی در زميني به مساحت 5232 مترمربع تولید شده در همین مرکز توسط  مددجویان سالمند زن و مرد انجام می‎شود و بخش عمده این محصولات به نفع آسایشگاه به فروش می رسد.
– تولید گل و گیاه مورد نیاز: با توجه به هزینه های سرسام آور نگهداری از فضای سبز 42 هکتاری آسایشگاه، این واحد اقدام به تولید گیاهان پای های و مادر مورد نیاز در فضای سبز مجموعه نموده است و به لطف الهی در این خصوص نه تنها به خودکفایی رسیده بلکه مازاد آن را نیز به فروش رسانده و درآمد حاصله را صرف سایر هزینه های جاری می نماید.

– نقلیه:
انجام سرويس هاي پرسنل در صبح و ظهر و عصر و برگشت صبح ها با خودروهای آسایشگاه و استفاده از امکانات پیمانکار
انجام سرويس عصر و شب بهياران و نيروهاي 12 ساعته شب بصورت همه روزه در ساعات مختلف و مسيرهاي متفاوت
انجام سفرهاي تفريحي ، زيارتي ، ورزشي با اتوبوس جكدار ويژه معلولين در كليه ايام سال در نقاط درون شهري و برون شهري
تامين سرويس نيكوكاراني كه جهت استحمام مددجويان در روزهاي مختلف و از نقاط مختلف از شنبه تا پنج شنبه انجام می شود.
تعميرات خودروهاي آسايشگاه اعم از سبك و سنگين در حد مقدورات و توانائي در آسايشگاه و در غير اينصورت در تعميرگاه هاي خارج از آسايشگاه انجام مي پذيرد.


انتظامات:
وظيفه اصلي این واحد، حفظ و حراست از 42 هكتار مساحت آسايشگاه، كنترل و نظارت كليه اماكن در طول شبانه روز و کنترل تردد در این مجموعه خیریه می باشد که این مهم با نظارت و تلاش همیشگی نیروی شاغل در این واحد محقق گردیده است.

وظایف این واحد شامل موارد زیر است:
– نظارت بر حسن رعايت شئونات اخلاقي و حجاب اسلامي طبق مقررات
– كنترل و بازرسي دقيق خودرو ها و کارکنان در هنگام خروج
– كنترل اجناس اماني از زمان خروج تا زمان برگشت
– كنترل و ثبت كليه اقلام خريداري و اهدايي
– ثبت ورود و خروج خودروها
– برقراري نظم در مراسم گوناگون
– تهيه آمار روزانه و تردد کارکنان و ارائه به واحد كارگزيني
– راهنمايي ميهمانان و بازديدكنندگان با هماهنگي قبلي به مكان هاي مختلف پيش بيني شده
– راهنمايي نيكوكاران به انبار هدايا ، صندوق، آشپزخانه، كشتارگاه و به طور كلي به تمامي واحدها.

مهدكودك:
کارکنان این واحد وظيفه نگهداري و آموزش كودكان (نوزاد ،نوپا و كودك تا سنين 6سال) را به عهده دارند . از آنجا که بسیاری از کارکنان این واحد خیریه را بانوان تشکیل می دهند، نگهداری از کودکان این افراد کاری ضروری است و موجب آرامش خاطر و خدمت بهتر نزد کارکنان می گردد.